Współpraca to jedna z kompetencji XXI wieku.

Podczas webinaru Maja Lose z Umiejętności Przyszłości (tutorka, trenerka umiejętności, edukatorka i mama dwójki nastolatków) opowiedziała:

– jakie mikro-umiejętności składają się na owocną współpracę?
– jak wykorzystać prosty model kompetencyjny Kolba, by dzieci ze sobą współpracowały?
– jak pomóc dzieciom rozwijać tę umiejętność podczas wakacji?

Webinar odbył się na platformie ZOOM.
Wielkie dzięki za wzięcie w nim udziału!


Poniżej kilka slajdów z prezentacji – dla tych z Was, którzy nie mogli w nim uczestniczyć. Mamy nadzieję, że zaostrzą Wam apetyt na więcej wiedzy o kompetencjach XXI wieku:)

Współpraca to jedna z kompetencji XXI wieku

Aby uczyć współpracy musimy wiedzieć, na czym polega, z jakich mikroumiejętności się składa i że możemy jej uczyć przez naśladownictwo oraz przez doświadczenie.

Współpraca to nie tylko bycie razem. To także realizacja wspólnego celu.

Współpraca innych jest widoczna na każdym kroku: żadnego z produktów XXI wieku nie może wykonać w całości jedna osoba.

Współpraca może być wspierana przez gry, na przykład podchody lub gry kooperacyjne.

Współpraca nie zawsze oznacza, że wszyscy członkowie zespołu robią coś w tym samym czasie. W sztafecie w jednym momencie biegnie tylko jedna z osób. A jednak wiemy, że sztafeta to sport zespołowy.

Wakacje to doskonały czas, by dzieci uczyły się współpracy. Od nas i od siebie nawzajem. Wspólne przygotowanie posiłku może być świetnym pretekstem, by porozmawiać o współpracy, o wspólnym celu, o zasadach wspólnej pracy, podziale zadań i przyjemności bycia razem.


A już za 10 dni porozmawiamy o innej kompetencji XXI wieku – kreatywności. Szukajcie szczegółów na facebooku. Do zobaczenia!