Już po raz trzeci nastawimy nasze rodzicielskie i edukatorskie czułki na to, za co warto docenić dzieci.
Będziemy tropić te zachowania, które nam czasem umykają, gdy jesteśmy skupieniu na wychowywaniu przez poprawianie błędów.


O CO CHODZI W AKCJI „PRZYŁAPIĘ DZIECI NA TYM, CO ROBIĄ DOBRZE”?


Gdy dzieci się rodzą – zachwycamy się nimi i chwalimy za każdy mały postęp.
Nadchodzi jednak moment, w którym łatwiej przychodzi nam przyłapywanie dzieci na potknięciach i błędach. Poprawiamy je, korygujemy, okazujemy niezadowolenie.

Być może w dobie koronawirusa czujemy więcej irytacji na dzieciaki, więc docenianie dzieci będzie większym wyzwaniem.


NA CZYM MAM PRZYŁAPYWAĆ DZIECI?


Możemy przyłapywać dzieci na ty, że:


1. Wreszcie zachowują się zgodnie z tym, o co od dawna prosimy (zajęły się naklejkami przez pół godziny, a jeszcze pół roku temu to było nie do pomyślenia, samodzielnie umówiły się do fryzjera, a do tej pory unikały telefonu jak ognia itd.) – doceńmy!


2. Przekroczyły nasze oczekiwania (stworzyły prezentację w power point, a w niej wkleiły link, choć mają dopiero 8 lat, zaproponowały rodzeństwu pierwszego gofra, którego usmażyły itp.) – doceńmy!


3. Jeszcze nie spełniają naszych próśb i oczekiwań, ale naprawdę się starają (przyniosły do domu kwiaty pełne mszyc, posprzątały mieszkanie upychając wszystkie ubrania do szafki z butami) – zamiast krzyczeć o robactwie na podłodze i wygniecionych spodniach doceńmy:)


4. Robią wszystko, o co prosimy lub są samodzielne od dawna i już się do tego przyzwyczailiśmy (wyprowadzają psa bez szemrania lub z niewielkim szemraniem, idą do sklepu po loda i pytają, czy komuś coś kupić) – doceńmy!


Jeśli potrzebujecie więcej przykładów lub opisów tych kategorii, zapraszam po solidną dawkę inspiracji do wpisu ZA CO MOŻESZ DOCENIĆ DZIECKO.


Dwa tygodnie to wystarczająco długo, by przestawić swoje myślenie na pozytywy w naszych dzieciach.

Jeśli wychowujesz lub rozwijasz głównie poprzez zwracanie uwagi, poprawianie i korygowanie, przypomnij sobie o tym, co jest na tym rysunku:


Co widzisz na rysunku?

Poza czarną kropką, jest na nim mnóstwo białego koloru, prawda? A gdy patrzymy na dzieciaki, zdarza się nam skupiać tylko na czarnych kropkach.


To jak? Dasz radę wyłapywać to, co białe?

Dołączasz? Mamy wydarzenie na facebooku! Możesz tam sprawdzić, za jakie rzeczy inni rodzice i edukatorzy doceniają dzieci.

Od 25 maja do 7 czerwca 2020 możesz wpisywać w tym wydarzeniu bądź na swojej tablicy fb lub pod tym wpisem, na czym dobrym zostały przyłapane Twoje lub znane Ci dzieci.

7 czerwca, o 20:00 usiądź i pomyśl, jakie dzieciaki są wspaniałe!

Mam specjalne miejsce w moim notesie na tę okazję i zaczynam spisywanie i dzielenie się tym z Wami!

Do akcji można zaprosić znajomych! Liczba uczestników ani miejsce na Ziemi nie jest ograniczeniem:)

Prześlij im ten wpis lub dołącz do naszego wydarzenia i zaraź tą inicjatywą inne mądre osoby dorosłe, które towarzyszą dzieciakom w rozwoju.