A może by tak zamówić sobie (lub kupić) mądrą książkę dla zaangażowanego rodzica?

Przeczytajcie poniżej, jakie książki polecaliśmy wspólnie z Piotrem Osowiczem z Radio Wrocław. Jest też opcja posłuchania lub pobrania nagrania.

Dzieci uczą się (między innymi) przez naśladownictwo. Jeśli więc naszym marzeniem jest wychowanie twórczego dziecka, powinniśmy tę otwartość i nieszablonowe myślenie rozwijać również u siebie.

Skoro zatem zbliża się Gwiazdka, a potem kilka dni wolnego, może warto zamówić u Mikołaja/Gwiazdora/Dzieciątka (wypełnić dowolnie) dobrą książkę?

Nie z każdą książką o kreatywności warto zaszyć się w święta, więc poniżej przedstawiam tylko te wyselekcjonowane.

BYSTRZAKI

BYSTRZAKI, C.J.Simister, www.esprit.com.pl

Bystrzaki-Simister-polecaja-Umiejetnosci-Przyszlosci

 

Bardzo dobra książka, napisana przystępnym językiem i zawierająca mnóstwo zabaw z dzieciakami. Można czytać fragmentami. Można od razu sprawdzać na własnych dzieciach, co im odpowiada, a co nie. Simister zachęca rodziców nie tylko do rozwijania wyobraźni dzieci, ale też do mądrego radzenia sobie z ich kreatywnością: do pozwalania na popełnianie błędów, do ćwiczenia wytrwałości czy rozwijania umiejętności społecznych. Przyjemnie jest czytać książkę napisaną przez praktyka, który przećwiczył z dzieciakami swoje pomysły i prezentuje tylko te sprawdzone:-)

 

MYŚLEĆ JAK LEONARDO DA VINCI

MYŚLEĆ JAK LEONARDO DA VINCI Michael J.Gelb, wyd. REBIS

Mysleci-jak-Leonardo-polacaja-Umiejetnosci-Przyszlosci

 

Książka, którą można czytać wiele razy i na pewno nie za jednym zamachem. Lubię książki, w których każde zdanie coś za sobą niesie i każde jest warte dokładnego przeczytania i przemyślenia.

Gelb pokazuje, w jaki sposób możemy odkryć w sobie mocne strony, z których słynął Leonardo da Vinci.

Jak zadawać sobie właściwe pytania? Jak nauczyć się skuteczniej wyciągać wnioski z popełnionych błędów (przy okazji mamy możliwość dowiedzieć się o porażkach Leonarda, co bardzo buduje:-)) Jak ćwiczyć zmysły i czy nauka ze sztuką tworzą w naszym życiu równowagę?

Ta książka zawiera mnóstwo inspiracji, szczególnie dla tych, którzy chcieliby rozwijać swoją kreatywność wspólnie z dziećmi. Wiele podpowiedzi Gelba można zastosować rodzinnie, na przykład „Gdybyś miał wyrzeźbić utwór muzyczny, jakich użyłbyś materiałów? Jakiego koloru? Jaki byłby zapach tej muzyki?”

Przed nami kolędy wesołe i nostalgiczne, śpiewane sopranem i w chórze – idealne pole do popisu dla naszej wyobraźni.

W sprzedaży również „Myśleć jak Edison” tego samego autora. Zamówiłam sobie pod choinkę:-)

 

MAPY MYŚLI

Mapy myśli M. Matuszewski, R. Lasko, www.charyzma.sensus.pl

Mapy-mysli-polecaja-Umiejetnosci-Przyszlosci

 

Twórca tej metody notowania, Tony Buzan, napisał książkę „Mapy Twoich myśli” i jest to lektura, która wyczerpuje temat.

Mapy myśli są świetną techniką, która pomaga rozwijać nieszablonowe myślenie.

Stworzenie swojej pierwszej mapy myśli jest jednocześnie pierwszym krokiem do myślenia niestandardowego. Nic dziwnego – Tony Buzan jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie metod twórczego wykorzystania umysłu.

Ponieważ jednak polecam tu książki do przeczytania w święta, skupię się na pozycji lżejszej do przyswojenia. „Mapy myśli. Wszystko, co robisz, zaczyna się od myśli” Matuszewskiego i Lasko ma mnóstwo kolorowych przykładów map myśli.

Dokładnie tłumaczy na czym ta metoda polega i krok po kroku prowadzi czytelnika od założeń do praktycznego ćwiczenia („planuję swoje wymarzone wakacje”).

Dobry prezent dla nastolatka i dla dorosłego. Można poćwiczyć z dzieciakami w święta i stworzyć mapę pt. „Moje plany noworoczne” lub „Najgłupsze na świecie prezenty otrzymywane na Gwiazdkę”.

Dobrej zabawy:-)

Maja