Dzień Dziecka już niedługo, czerwiec to czas wycieczek szkolnych, a zaraz po nim rozpoczynają się wakacje. To świetny moment na wyprawę do miejsca dla dzieci, którego nigdy nie zapomną, a przy okazji rozwiną swoją wyobraźnię i wiedzę. Jestem przekonana, że taka wyprawa jest prezentem na całe życie. No i rodzice bawią się równie dobrze jak dzieci:) Jakie miejsca proponujemy tym razem?

 

Poprzedni artykuł o edukacyjnych miejscach w Polsce wciąż cieszy się dużą popularnością. To pokazuje, jak wielu z nas – rodziców i edukatorów – chciałoby pokazać dzieciom barwny i ciekawy świat. Przy okazji sami dowiadujemy się, jak w pasjonujący sposób pokazać naukę i doświadczamy na własnej skórze bogactwa twórczych metod edukacyjnych.

Dziś proponujemy kolejnych 5 miejsc, które osobiście już wpisałam na swoją listę „Koniecznie do odwiedzenia”.

1. Magiczne ogrody

MAGICZNE OGRODY, Janowiec, koło Kazimierza Dolnego. To miejsce odwiedzę na pewno i to już niedługo, bo pod koniec maja. Właśnie tam zabieramy dzieci w ramach prezentu na Dzień Dziecka. Kilka hektarów ogrodu pełnego drzew i kwiatów zagospodarowano tak, by powstało 11 magicznych krain. Najmłodsi mogą przejechać się kolejką przez Kwiatową Dolinę i pobawić się z kudłatym Mordolem, na starsze dzieci czeka lekcja fechtunku w Krasnoludzkim Grodzie i spotkanie z Wróżkami Smużkami. Dzieci, które skończyły 6 lat, mogą wejść do Mroczyska. Gośćmi zajmują się animatorzy – postaci z baśni.

Park zaplanowano z podziałem na strefy sensoryczne aktywujące wszystkie zmysły. Ideą, która przyświecała twórcom parku było stymulowanie dziecięcej ciekawości i pobudzanie kreatywności.

W MAGICZNYCH OGRODACH dzieci mogą swobodnie poruszać się po całym terenie, wylegiwać na trawie, wejść do wody lub zbudować zamek z piasku.

Nie mogę się doczekać wizyty w Magicznych Ogrodach. Nastawiam się zrobienie wielu zdjęć:)

[EDIT]: Byłam! Mnóstwo przestrzeni, przygotowane atrakcje, warto odwiedzić! Nastolatki mogą się nudzić, ale młodsze dzieci powinny być zadowolone.

Magiczne ogrody 1

 

Magiczne ogrody 2

 

Magiczne ogrody 3

 

Magiczne ogrody 4

 

Magiczne ogrody 5

2. Jurapark

JURAPARK. Do wyboru: Krasiejów koło Opola, Bałtów koło Ostrowca Świętokrzyskiego i Solec koło Bydgoszczy. Świetne miejsca, by pokazać szczątki dinozaurów oraz zmierzyć się z tymi wielkoludami stając koło ich modeli. Przede mną Jurapark w Bałtowie, bo byłam już z rodziną w Krasiejowie i Solcu. Każdy z nich jest inny i dlatego polecam dokładne obejrzenie ich stron www, ale łączy je wiele rozrywek i fantastyczny plac zabaw, który jest idealną nagrodą po kilkukilometrowym spacerze. To nagroda zarówno dla rodziców, jak i dzieci – choć tajemnicą pozostaje, skąd dzieci mają energię, by się na nim bawić:) Dla rodzin z maluchami są do wypożyczenia drewniane wózki – warto o nie dopytać przed przyjazdem.

Jurapark Bałtów 0

 

Jurapark Bałtów 1

 

Jurapark Bałtów 2

 

SONY DSC

 

3. Afrykarium we Wrocławiu

AFRYKARIUM we Wrocławiu. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie znam nikogo, kto wyszedłby niezadowolony!

Afrykarium to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo.

Afrykarium mieści się we wrocławskim ZOO, które także jest dużą atrakcją, więc wycieczka w to miejsce to wyprawa na cały dzień.  Afrykarium ma słabą stronę internetową, ale od czego są na świecie fotoblogerzy:) Po piękne zdjęcia zapraszam tutaj, a po przygodę osobiście do Wrocławia.

Afrykarium 1

 

4. Centrum Nauki Experyment w Gdyni

CENTRUM NAUKI EXPERYMENT. Gdynia. Podobnie, jak w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, w EXPERYMENCIE możemy się spodziewać nie lada doświadczeń. To obiekt, w którym każdy może dotknąć, sprawdzić, przeprowadzić eksperyment i dobrze się bawić. Moja rodzina odwiedziła EXPERYMENT, gdy ja byłam na warsztacie dla trenerów Odysei Umysłu i – pomimo, iż wcześniej byliśmy w Koperniku – dzieci były zachwycone. Centrum Eksperyment ma też tę zaletę, że jest daleko od stolicy. Dziś – pod koniec maja – Kopernik ma wykupione prawie wszystkie bilety na maj i czerwiec. Jeśli więc zależy nam na doświadczeniach w mniejszym tłumie, Gdynia jest strzałem w 10-kę.

[EDIT]: No i trafiłam do Experymentu z moją drużyną Odysei Umysłu, gdy dostaliśmy się do Ogólnopolskiego Finału tego konkursu kreatywności. To miejsce, które da się obejrzeć w jeden dzień, w przeciwieństwie do Kopernika. Warto!

Experyment 1

 

Experyment 2

 

Experyment 3

 

Experyment 4

 

Experyment 5

 

5. TWORZĘ SIĘ w Szczecinie

TWORZĘ SIĘ. Szczecin. Obserwuję to miejsce od jakiegoś czasu, bo mają świetne pomysły i zawsze aktualne zdjęcia na Facebooku! TWORZĘ SIĘ to galeria sztuki dla dzieci i młodzieży. Nie spodziewajmy się tam jednak nudnych obrazków na zadany temat, które znamy ze szkolnych wystaw. Ta galeria organizuje czas dzieciom w twórczy, naprawdę nieszablonowy sposób. Fotograficzny plac zabaw. Emocjonalny plac zabaw. Ilustrowany plac zabaw. Warsztaty „Płynna tożsamość” czy warsztaty animacji obrazowej. Brzmi egzotycznie i pociągająco. Galeria jest czynna w niedziele, poniedziałki i wtorki, a ja trzymam kciuki, by rozwinęła skrzydła na pozostałe dni tygodnia. Bez względu na to, w jakie dni będą otwarci, ja się dostosuję i ich odwiedzę!

Tworzesie 3

 

Tworzesie 2

 

Tworzesie 4

 

Jeśli podobnie jak ja, macie dosyć plastikowych zabawek w domu, zależy Wam na mądrej, rozwijającej i bezpiecznej zabawie i chcecie zapewnić dzieciakom wspomnienia z niezwykłych miejsc – warto zorganizować wypad do którejś z naszych propozycji. To naprawdę fantastyczne miejsca dla dzieci!

A jeśli podzielicie się swoimi opiniami i rekomendacjami, będzie wspaniale.

Zapraszam również do wpisów:

Edukacyjne miejsca w Polsce cz. 1

Edukacyjne miejsca w Polsce cz. 3

 

Maja