To już czwarty wpis z cyklu „Edukacyjne miejsca dla dzieci w Polsce”. Coraz więcej takich miejsc powstaje i rodzice oraz edukatorzy mogą wybierać atrakcje w różnych rejonach kraju.

Trzy poprzednie wpisy
(a w każdym 5 miejsc dla dzieci, które są edukacyjne)
znajdziecie pod tymi linkami:

Edukacyjne miejsca dla dzieci w Polsce cz. 1

Edukacyjne miejsca dla dzieci w Polsce cz. 2

Edukacyjne miejsca dla dzieci w Polsce cz. 3

 

Tym razem zapraszam do miejsc, które nadają się do odwiedzenie zarówno latem, jak i zimą – wszystkie są pod dachem. I wszystkie są oczywiście niesamowite! Atrakcyjne zarówno dla dzieci, jaki dorosłych, rozwijają i pobudzają ciekawość.

 

1. Muzeum Ognia z Żorach

Muzeum Ognia z Żorach już z zewnątrz przyciąga uwagę. Budynek z miedzianymi ścianami budzi ciekawość i kojarzy się z ogniem. Inspiracją do powstania tego centrum nauki o ogniu i energii był tragiczny pożar, który zniszczył Żory w 1702 roku.

fot: fb Muzeum Ognia

 

Najbardziej zaskakujące dla mnie było to,
że w całym muzeum nie ma nawet płomyczka ognia.

A jednak twórcom udaje się zabrać odwiedzających w świat ognisk i pożarów, do świata bogów ognia i w środowisko strażaków, którzy pilnują, by ogień był pod kontrolą ludzi.

 

fot: fb Muzeum Ognia

 

Moim dzieciom (13 i 15) bardzo się podobało. Obawiałam się jednak polecania tego muzeum młodszym gościom, bo a nuż się im nie spodoba? Napisałam więc do Ani, z którą prowadziłyśmy bloga IMOMO, żeby zapytać, czy jej chłopcy byli zadowoleni. Była w Muzeum Ognia z dziećmi w wieku 3 i 7 – chłopcy się wkręcili!

 

fot: fb Muzeum Ognia

Ciekawa strona internetowa może być dobrym początkiem – intryguje i pobudza ciekawość:) Wejdźcie i sprawdźcie.

Mnie i mojej rodzinie podobał się bilet, który po drugiej stronie ma quiz. Każdy członek rodziny miał inne pytania, ale z równym zaangażowaniem szukaliśmy na wystawie odpowiedzi! Wyniki testu można sprawdzić dzięki skanerowi umieszczonemu przy wyjściu. Świetne zakończenie wizyty w multimedialnym i interaktywnym muzeum.

 

 

2. Historyland w Krakowie

To właśnie z Historyland w Krakowie relacjonowałam Wam bitwę pod Grunwaldem na fan page’u Umiejętności Przyszłości.

W starym budynku krakowskiego Dworca Głównego zorganizowano wystawę z budowlami i wydarzeniami ważnymi dla historii Polski. To, co niesamowite, to że wystawa jest wykonana z klocków LEGO! Zobaczcie film:

 

 

Najbogatsza makieta jest wykonana z 270 000 klocków.
W sumie klocków jest ponad milion.

 

 

W Historyland można poczytać ciekawostki historyczne, założyć gogle VR (gogle wirtualnej rzeczywistości), nauczyć się wiązać węzły żeglarskie i spróbować zagrać na trąbce nie używając ust.

Wystawa jest interaktywna. Na przykład na Westerplatte można samodzielnie podświetlać poszczególne punkty i w ten sposób dowiedzieć się, jaką rolę odegrało to miejsce w obronie wzgórza.

Ważne! Klocki LEGO nie są ze sobą sklejone, więc trzeba uczulić dzieci (i dorosłych), by nie kopały w podesty. Gdy ekspozycja się trzęsie, budowle są zagrożone:)

 

 

Historyland ma świetną stronę internetową, można kupić bilet on-line, a potem wejść w mrok i szukać atrakcji. Makiet jest 10, a na wizytę trzeba przeznaczyć około 2 godzin. Odwiedziłam to miejsce we wrześniu 2018 – w tym samym budynku można było obejrzeć wystawę Galerii Figur Stalowych z Pruszkowa. Jeśli wystawa stalowa wciąż jest – kolejne 1,5 godziny może Wam zająć jej zobaczenie:)

 

3. Brama Poznania w Poznaniu

Brama Poznania to niepozorny budynek przy Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Ciekawy, ale dopiero po wejściu do środka pokazuje, jak fantastycznie można zorganizować przestrzeń i wystawę.

 

 

Przy zakupie biletu otrzymuje się słuchawki, a jeśli jesteście z dziećmi, również pakiet odkrywcy: torbę, ołówek i zeszyt z zagadkami. Mając słuchawki na uszach decydujemy, czy wybieramy ścieżkę rodzinną czy dla dorosłych. Przyznam, że słuchałam jednej i drugiej:) Ścieżka rodzinna ma zaplanowane zagadki i mocno angażuje. Wersja dla dorosłych dużo pełniej opowiada o historii. Jest też zakątek pamiątek!

 

 

Użyteczna strona internetowa pozwoli zaplanować wizytę i atrakcje dla dzieci. Można na niej m.in. pobrać dzwonki na telefon, dowiedzieć się, jakie czasowe wystawy są aktualnie organizowane i zobaczyć widok z tarasu Bramy. Dla rodzin z dziećmi jest osobna oferta.

 

 

Ja skorzystałam ze zwiedzania Ostrowa i katedry – było warto! Ze słuchawkami i zagadkami z książeczki to mega ciekawe wydarzenie.

 

 

 

 

4. Hydropolis we Wrocławiu

Hydropolis to jedna z większych atrakcji mojego miasta. Muzeum wody, większe niż analogiczne Muzeum Ognia z Żorach. Centrum nauki zrealizowane z rozmachem. Trzeba więc (podobnie jak np. w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku) przygotować się na kilka wizyt, jeśli ma się ambicję dowiedzieć i doświadczyć wszystkiego, co jest do dyspozycji.

 

fot. Hydropolis

 

Moim dzieciom bardzo się podobało i wciąż mają ochotę wracać do Hydropolis, choć byli już dwukrotnie. Ich ulubione miejsce to plusz do odpoczynku i ściana wody:)

 

fot. Hydropolis

 

5. Galeria figur stalowych w Pruszkowie

 

Galeria figur stalowych w Pruszkowie. Gdy po raz pierwszy zobaczyłam eksponaty galerii (przy okazji odwiedzin w Historyland), nie chciałam ich dotykać, bo sądziłam, że są delikatne. Okazało się, że są ciężkie i odporne na wszystko. Byłam pod ogromnym wrażeniem tego, co można zrobić ze złomu!

 

 

Dotykanie, testowanie, doświadczanie – to szczególnie ważne, gdy idzie się na wystawę z dziećmi. I na tej wystawie dzieci mają to zapewnione. Do samochodów można wsiadać, na figury się wspinać i one to wszystko wytrzymują dając mega frajdę dzieciakom. Sami zobaczcie:

 

 

Mamy już na liście 20 miejsc dla dzieci w Polsce, które można określić mianem „edukacyjne”. W których Wy byliście? Jakie polecacie szczególnie? Dodacie coś do tworzonej listy?

 

Maja