Wszyscy wiemy, że dźwięki, zapachy i smaki mają moc przenoszenia nas w miejscu i czasie. Dziś będzie więc o świetnej aplikacji, która rozpala ciekawość dzieci (i dorosłych), a dobrze wykorzystana może poszerzać ich horyzonty, motywować i rozwijać. No i przenosić w niezwykłe miejsca. Zapraszam na 3 rozwijające zabawy!

 

CO TO JEST NATURESOUNDMAP.COM?

 

NATURESOUNDMAP to projekt, przy którym pracowali profesjonalni dźwiękowcy. Dzięki ich pracy na stronie www.neturesoundmap.com można usłyszeć nagrane odgłosy natury: deszcz monsunowy na Borneo, hałas lasów tropikalnych, krzyki albatrosów czy wschód słońca w Australii:) Po połączeniu z najnowszymi zdjęciami satelitarnymi otrzymujemy mapę dźwięków, która dosłownie i w przenośni zabiera nas w fascynującą podróż.

NATURESOUNDMAP-umiejetnosci-przyszlosci

 

JAK KORZYSTAĆ Z NATURESOUNDMAP  z dziećmi?

 

1. Dokąd przenosi Cię ten dźwięk
czyli synestezja w kreatywności

 

Pierwszą zabawę z dźwiękami świata przeprowadziłam podczas zajęć Odysei Umysłu. To zadanie podobne do namaluj smak, o którym pisałam na tym blogu i do zadania namaluj zapach, o którym pisałam na blogu IMOMO. Tego typu zabawy wykorzystują synestezję – łączenie zmysłów. Synestezja pobudza te połączenia nerwowe między półkulami, które są odpowiedzialne za kreatywność. Tym razem pytanie brzmiało „Dokąd przenosi Cię ten dźwięk?”, a drużyna dziewcząt nie widziała, w co klikam na komputerze.

 

naturesoundmap-Umiejetnosci-Przyszlosci-4 (2)

naturesoundmap-Umiejetnosci-Przyszlosci-4 (3)

naturesoundmap-Umiejetnosci-Przyszlosci-4 (1)

 

Lemury wydają bardzo ciekawe dźwięki. Zajrzyjcie na Naturesoundmap.com i poszukajcie ich na Madagaskarze – to pierwsze z kolei nagranie z tej wyspy. Krzyki lemurów kojarzyły się z zamkiem, w którym straszy, dziwnymi instrumentami, kłócącymi się ptakami i przestraszonymi słoniami. Świetna zabawa!

 

2. Który dźwięk z tego kontynentu jest Twoim ulubionym
czyli mix biologii i geografii

 

Po takim pytaniu dzieci szukają na komputerze różnych dźwięków w ramach jednego kontynentu i tu oczywiście u niektórych pojawiają się pytania:

Co to jest kontynent?

Jaka jest pogoda w Azji?

Co to za dziwne zwierzę?

 

Ta ciekawość prowadzi do kolejnych kliknięć – w video, a tam można zobaczyć miejsca, w których dźwięki nagrano oraz ptaki na drzewach, głuszce na amerykańskich stepach czy afrykańskiego lwa.

Jeśli chcemy, możemy pokazać dzieciom główną mapę, ale jeśli zależy nam, by do każdego dostępnego dźwięku było video, możemy skorzystać z mapy video (w menu „Main map” lub „Video Listings”).

 

3. Pokaż ten dźwięk
czyli drama

 

To być może zabawa dla młodszych dzieci – przedszkolaków i uczniów klas 1-3, choć starsze też nie powinny tej propozycji odrzucić. Tym razem wybieramy dźwięk, w którym występuje zwierzę. Zadaniem dzieci jest pokazanie tego zwierzęcia tak, jak je sobie wyobraża. Innymi słowy ma zagrać zwierzę, które wydaje podany dźwięk. To zabawa, w której będzie mnóstwo śmiechu, bo o ile lwa można się domyślić i go odegrać, o tyle właśnie lemury z Madagaskaru lub wieloryb z Oceanu Spokojnego już nie są takie oczywiste.

 

Technologia sprzyja uczeniu się. Jestem tego pewna. Planując wyjazd do dalekiego kraju można – dzięki Googlemaps i je opcji „street” zobaczyć budynki, roślinność, a nawet jakość drogi, którą będziemy dojeżdżać do hotelu. Teraz, dzięki Naturesoundmap.com, możemy również naszą planetę usłyszeć.

 

Udanej zabawy i nauki w jednym!